W ostatnim tygodniu września uczniowie klasy VII i klas VIII uczestniczyli w lekcjach języka niemieckiego, które ze względu na obchodzony Dzień Języków Obcych, przybrały różnorodne formy. Klasa VII zastanawiała się nad tym w jaki sposób można samodzielnie, w codziennych sytuacjach uczyć się języka obcego oraz co możemy osiągnąć poprzez naukę języków obcych. Swoje przemyślenia uczniowie zanotowali i stworzyli dwujęzyczne plakaty, które można podziwiać na szkolnym korytarzu. Klasy VIII obejrzały prezentacje i krótkie filmiki z informacjami na temat krajów niemieckojęzycznych. Lekcje zakończyły się konkursem – Landeskundequiz, w którym uczniowie sprawdzali swą wiedzę o krajach takich jak Niemcy, Austria, Szwajcaria i Liechtenstein. W każdej klasie wyłoniono zwycięzcę, w klasie 8a najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła Sara Królak a w klasie 8b Radosław Latański.
Serdecznie gratulujemy !
Aleksandra Rzekięć
 
 

Podczas obchodów EDJ zostało przeprowadzonych szereg działań mających na celu promowanie różnorodność językowej, która stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, jak również jest narzędziem, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami. Wszystkie działania w naszej szkole zostały zgłoszone do Rady Europy i przebiegały pod hasłem: Język narzędziem komunikacji – można wyszukać naszą szkołę pod poniższym linkiem: https://edl.ecml.at/Events/Events2009/tabid/1772/language/pl-PL/Default.aspx

Pragnąc poszerzyć wiedzę najmłodszych naszych uczniów na temat różnorodności językowej, uczniowie klas 1-3 mogli wziąć udział w różnych interesujących działaniach zorganizowanych na zajęciach języka angielskiego. Bardzo chętnie uczniowie uczestniczyli w quizie zorganizowanym przez Radę Europy: Zgadnij, jaki to język. Zachęcam do wspólnej zabawy w domu – quiz można znaleźć pod poniższym linkiem.

https://edl.ecml.at/Games/Whichlanguageisit/tabid/3202/language/pl-PL/Default.aspx

Klasy I i III przygotowywały swój ulubiony wyraz w języku angielskim, tworząc piękny wystrój w swojej Sali. Klasa II natomiast, poznawała kraje Europy, kolor flagi danego kraju oraz uczyła się zwrotów na przywitanie w różnych językach. Ponadto, wszystkie klasy wzięły udział w debacie, której hasłem przewodnim było zdanie: Język narzędziem komunikacji. Zapraszam do obejrzenia relacji z naszych działań: 

Bardzo dużo aktywności przeprowadzono również w klasach IV-VIII. Czwartoklasiści odwiedzili Laboratorium przyszłości, gdzie odgrywali scenki i zapoznawali kolegów z różnych krajów z bogatą ofertą nowoczesnej technologii w naszej szkole.

Klasa V uczestniczyła w klasowym wyzwaniu tworząc logo promujące wielojęzyczność  na wybranej przez siebie rzeczy. Najbardziej kreatywne prace zostały wykonane przez: Amelię Rzekęć, która wykonała logo na koszulce oraz: Teresę Buretę i Joannę Michalską, które wykonały swoje logo na kubkach.

Z laboratorium przyszłości skorzystała również klasa VI, która wykorzystała na zajęciach włóczkę😊 Szóstoklasiści zadawali sobie pytania tworząc pajęczynę. Jedynym sposobem na wydostanie się było odrzucenie włóczki do kolegi i podanie prawidłowej odpowiedzi na wcześniej zadane pytanie.

W grach i zabawach językowych wzięli udział również siódmoklasiści, którzy utrwalali wiedzę na temat języka grając w kalambury, odkrywając nowe słownictwo dzięki wężom wyrazowy, jak również podejmując próbę tłumaczenia zdań z języka angielskiego na język polski i odwrotnie.

Wyzwania podjęły także klasy ósme, które sięgnęły do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy i uczyli się języka łacińskiego poznając angielskie wyrazy, które wywodzą się z tego języka. Ponadto, uczniowie ósmych klas przygotowali ulotkę informacyjną, której towarzyszyło nasze hasło przewodnie. W ten sposób, ósmoklasiści zachęcali do nauki języków obcych, informowali w jaki sposób można się uczyć języków oraz potwierdzali, że na naukę nigdy nie jest za późno! Ponadto, klasa VIII a zmierzyła się z wieloma pytaniami biorąc udział w Quizie Wiedzy o Europie.

Nie zabrakło również wyzwań dla całej społeczności szkolnej! Dzięki pomocy Laury Knach i Ksawerego Kaczmarka z klasy VI przeprowadzono wyzwanie językowe, w którym wzięli udział nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i panie z obsługi. Dziękuję Wam Drodzy Koledzy i Koleżanki, że włączyliście się w obchody EDJ i wykazując się dużym poczuciem humoru pokazaliście, że wyzwania nie są takie straszne i każdy, przy odrobinie chęci, może stawić czoło wyzwaniom 😊

Bardzo miło jest mi również poinformować, że siedmioro uczniów reprezentuje naszą szkołę w konkursie międzynarodowym: Konkurs Koszulkowy, zorganizowanym przez Radę Europy. Zapraszam do zapoznania się z relacją z wyzwań językowych oraz pracami wysłanymi na konkurs pod poniższym linkiem:

Zachęcam do promowania Europejskiego Dnia Języków, uczenia się języków obcych i odkrywania bogactwa kulturowego Europy!!!

 

Agnieszka Nowicka