W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła przystąpiła do programu „Laboratoria Przyszłości”.

„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, gdzie zajęcia mają być prowadzone w ciekawy sposób, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwoju zainteresowań.

W ramach „Laboratoriów Przyszłości” nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe warte 60 000zł!!!

Wsparcie finansowe pozwoliło szkole zakupić wyposażenie techniczne potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia programistycznego i projektowego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, jak również stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, ucząc jednocześnie dzieci i młodzież pracy zespołowej.

W ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała:

Wyposażenie pracowni technicznej, w skład której wchodzą: stół warsztatowy dla uczniów,  imadło ślusarskie z kowadłem przytwierdzane do stołu, zestawy narzędzi dla ucznia oraz nauczyciela, pojemniki na wkręty, bity, gwoździe, śruby z dodatkowymi haczykami, piła ramowa do drewna i metalu, wyrzynarki stołowej do drewna, wiertarko - wkrętarkę akumulatorową z zestawami wierteł do drewna i metalu. Do pracowni trafiły również mierniki uniwersalne, lutownica, bezprzewodowe pistolety do kleju wraz z wkładami, nożyce do blach, ręczne piłki do drewna, kleje, fartuch wraz z goglami ochronnymi.

Wyposażenie pracowni informatycznej: drukarka 3D, laptop,  zestaw długopisów 3D, wizualizer, Klocki Gigo do programowania.

Wyposażenie pracowni przyrodniczej: mikroskopy dla uczniów oraz mikroskop z kamerą dla nauczyciela, teleskop, Modułowe Pracownie Przyrodnicze – moduł powietrze, lupy

Dodatkowy sprzęt i materiały otrzymane w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości to: oprogramowanie do edycji zdjęć i filmów, oświetlenie do projekcji filmów, czy robienia zdjęć, aparat fotograficzny, kamera, statywy do aparatu i kamery, gimbal, mikrofon kierunkowy, mobilny Green Screen.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

Uczniowie naszej szkoły na wielu lekcjach wykorzystują zakupiony sprzęt w ramach programu Laboratoria Przyszłości
W grudniu klasy I i III wykonywały ozdoby świąteczne za pomocą długopisów 3D, klasa II wykorzystywała ekran multimedialny na lekcjach matematyki.
W styczniu klasa VII wyznaczała prędkość przemieszczania się.
Zapraszamy do oglądania!
 

Doświadczenia fizyczne w klasie siódmej i ósmej z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"

 

 

Lekcje techniki i obróbka drewna. Klasa piąta wykonywała drewniane pudełka i wykazała się dużą kreatywnością

 

 

Język angielski i stopniowanie przymiotników w klasie piątej.

 

 

Klocki Lego i Gigo, podczas lekcji programowania. Najlepsza informatyka dla najmłodszych!

 

W kwietniu i maju uczniowie naszej szkoły wykorzystywali sprzęt Laboratorium Przyszłości na edukacji wczesnoszkolnej, religii, języku niemieckim i informatyce. Najlepsza nauka przez zabawę i rozwój kreatywności.

 

 

Innowacja pedagogiczna 

 Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Lipiej Górze uczestniczyli w innowacji pedagogicznej pt. „Laboratorium przyszłości-kurs lutowania dla początkujących”, której autorem i pomysłodawcą był nauczyciel techniki pan Marek Gierlikowski. Celem innowacji było wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę dotyczącą łączenia metali metodą lutowania oraz wykorzystanie pomocy z Laboratorium Przyszłości do kształcenia umiejętności praktycznych wykorzystywanych w życiu.

Działalność techniczna rozwija pomysłowość i kreatywność u dziecka, daje mu wiarę we własne możliwości, podnosi własną samoocenę. Na podstawie wieloletnich obserwacji, doszedłem do wniosku, że uczniom brakuje możliwości twórczego działania. Niestety często mimo chęci nie mają umiejętności praktycznych do podjęcia działalności w tym zakresie. Dlatego też postanowiłem zmienić lekcje techniki tak, by były one bardziej praktyczne niż teoretyczne, aby zawsze się na nich dużo działo, by dziecko nie miało obaw przed użyciem sprzętu, którego nie zna, oraz wykonywać nim pracę zgodnie z jego przeznaczeniem.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

Uczniowie naszej szkoły w pierwszych dniach nauki zapoznali się z nowym sprzętem, zakupionym w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

Na wielu przedmiotach rozwijali praktyczne, techniczne a także językowe umiejętności. To był czas nauki przez zabawę. Zobaczcie sami:

 

Październikowe lekcje w Laboratorium Przyszłości:

 

Listopad 

Zakupiony sprzęt w ramach programu Laboratoria Przyszłości sprawia, że lekcje: edukacji przyrodniczej, edukacji polonistycznej, języka polskiego, fizyki, informatyki, zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, wychowania fizycznego są jeszcze bardziej interesujące i wartościowe!
 
 
 
 

 Grudniowe zajęcia z wykorzystaniem sprzętu z Laboratorium Przyszłości

 

Styczeń w Laboratorium Przyszłości!

 

Projekt "Pan Tadeusz" wykonany przez klasę VIII A.  Podsumowanie pracy z lekturą i wykorzystanie green screena.

 

Język angielski z Laboratorium Przyszłości - luty 2023 rok

Przedmioty zakupione w ramach programu Laboratorium Przyszłości mają wiele zastosowań. W lutym uczniowie klasy VII na lekcji języka angielskiego po kształcie rozpoznawali przedmioty i wnioskowali temat lekcji. Szukali tłumaczenia wyrazów i zapisywali je na tablicy. Mierzyli długość skoków i zapisywali je na tablicy, określając miary po angielsku. Wybierali najdłuższy skok. Zwycięzcą okazał się Krzysiu, który wcielił się w rolę sławnego sportowca. Pozostali przeprowadzali z nim wywiad pytając, co powinni robić, aby osiągać takie wyniki (ćwiczyli czasownik modalny should/shouldn't). Później to sportowiec opowiadał o zdrowych nawykach (tutaj znowu should/shouldn't) i zachęcał do aktywności i regularnych badań.

 

Święto Liczby Pi - marzec 2023 rok

Uczniowie klasy V i VIIIb podczas lekcji matematyki uczcili święto Ludolfiny.
Klasa V wykonywała działania na ułamkach dziesiętnych, poznała ciekawostki o liczbie Pi a następnie tworzyła liczbę Pi za pomocą długopisów 3D. #LaboratoriumPrzyszłości
Klasa VIIIb wykonywała zadania z matematycznego Escape Book. Była to świetna powtórka do egzaminu!
 
 
Kwiecień 2023 rok - lekcja geografii
Uczniowie klasy VI podczas omawiania tematu Francja- przykład gospodarki XXI wieku
wykorzystali sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratorium Przyszłości
 
 
 
Maj 2023 rok
W maju uczniowie naszej szkoły wykorzystywali sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości na różnych przedmiotach oraz do fotografowania i filmowania imprez szkolnych i środowiskowych!
 
 
Bezpieczne wakacje - Czerwiec 2023 rok
W czerwcu sprzęt fotograficzny zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości wykorzystywanych był podczas Tygodnia Bezpieczeństwa i Zakończenia Roku Szkolnego 2022/2023.